Champions

Har du en hund som blivit Champion så kan du fylla i detta formulär:

Vi saknar bilder på era champions 2012-2017 pga ett webhotell byte. Maila gärna in till Webmaster för att få din bild publicerad igen

2020

Convivials Disco Fever

Convivials Disco Fever
NO46350/18
Född: 2018-05-19
Ägare & uppfödare: Bitten Oldereide

N SE DK CH NJV-19 NV-19

Olga

Vitlökens Dancing in the Moonlight
SE36743/2014
Född: 2014-05-19
Ägare & Uppfödare: Lisbeth Andersson

SE UCH
2015 05 17 – SKK, Hässleholm – CERT
Domare: Dan Ericsson, Sverige

2015-06-27 – SDHK, Borås -CERT
Domare: D. Van Raamsdonk Belgien

2016-07-09 – SKK, Tvååker – CERT
Domare: C Redhead, Australien 

DK UCH
2017-04-30 – DKK, Roskilde, Danmark – CERT
Domare: Uschi Eisner, Österrike

C I B
2016 07 31 – SKK, Ransäter – CACIB
Domare: Ann-Christine Johansson

2017-03-19 – SKK, Malmö – CACIB
Domare: Kerstin Nilsson

2017-04-30 – DKK, Roskilde, Danmark – CACIB
Domare: Uschi Eisner, Österrike

2017-06-11 – Annual Trophy Show, Hannover, Tyskland – CACIB
Domare: Bas Bosch,Belgien

2017 08 05 – VDH nationell utställning, Bremen, Tyskland – CACIB Domare: Jens Bruce, Tyskland

2017-09-23 – DKK, , Ballerup, Danmark – CACIB och KBHV-19
Domare: Eva Borg, Sverige

2019-06-05 – VDH IDS, Rostock, Tyskland – CACIB
Domare: Jens Bruse, Tyskland

VDH – CH
2017 06 10 – VDH – IDS, Hannover, Tyskland – Anw.Dt.Ch VDH
Domare: Wilfred Pepper, Tyskland

2017 06-11 – VDH – Hannover, Tyskland – Anw.Dt.Ch VDH
Domare: Bas Bosch, Belgien

2017-08-05 – VDH, IDS, Bremen, Tyskland – Anw.Dt.Ch VDH
Domare: Jens Bruse, Tyskland

2017-08-06 – VDH , Bremen, Tyskland – Anw.Dt.Ch. VDH
Domare: Axel Komorowski, Tyskland

2019-06-05 – VDH IDS, Rostock, Tyskland – Anw.Dt.Ch VDH  Rostock Sieger -19.
Domare: Jens Bruse, Tyskland

Apollon

SeRallyCH Apollon
SE38820/2016
Född: 2016-03-11
Uppfödare: Tanja Kortelainen
Ägare: Anette Rehn Axelsson och Christoffer Axelsson

Night Stalkers Almighty

SE UCH Night Stalkers Almighty
SE13372/2016
Född: 2016-01-08
Uppfödare: Sabina Lundgren
Ägare: Viktoria Andrén

Joy of Wishful

SE UCH FI UCH Joy Of Wishful
SE39925/2016
Född: 2016-04-23
Joy Of Una
Daulökke`s Claude Monet
Uppfödare: Astrid Gard Haugsgjerd
Ägare: Åsa Pettersson

Svenska cert
Cert 1 2017-03-11 Strängnäs
INT SKK
Domare: Joakim Ohlsson Sverige
Cert 2 2018-07-31 Västerås
NDS SKK
Domare: Lisa Molin Sverige
Cert 3 2019-05-13 Lidköping
NAT SDHK
Domare: Helene Liatsi Grekland
Finskt cert
2017-12-08 Helsingfors INT
Domare: Francesco Cochetti
Italien

2019

SE UCH BY CH BY JCH RU CH RU JCH A’Vigdors Lucrece
SE20069/2017
Född: 2016-11-29
A’Vigdors Acerronia
Napachai The Dark Knight Rises At Avigdors
Uppfödare: Revaz Khomasuridze
Ägare: Camilla Lund

2019-08-18 Serbien, Nenad Davidovic CERT BIM CHAMPIONAT

BY CH, FI UCH, SE UCH A’Vigdors Nilo
SE45546/2018
Född:2015-08-06
A’Vigdors Blanche-Blandin
A’Vigdors Legion d’Honneur
Uppfödare: Revaz Khomasuridze
Ägare: Camilla Lund

2019-05-25 Luleå, Jevne Frode CERT CHAPIONAT
2019-05-11 Iisalmi, Finland AnnaMaria Tarján BIM CERT NORD CERT CHAMPIONAT

MK CH, SE UCH Cherjess Fame
SE48987/2015
Född: 2015-08-11
Bulldog Ru Norsi
Lufsenburg’s Hot Dog
Ägare & uppfödare: Jessica Törnblom

20180902 Sandviken Dan Ericsson CERT och CHAMPIONAT
20190208 Skopje, Makedonien, Slobodan Nastevski CERT
20190209 Skopje, Makedonien, Pero Celebic CERT
20190210 Skopje, Makedonien Vasko Mudresa CACIB, CERT och CHAMPIONAT

SE UCH Lake House Amazing Heart
SE52321/2015
Född: 2015-09-13
E: Greenhills-Bulldogs Aiko
U: Chateau d´Albin Hedvig Confusius
Uppfödare: Diana Jahrl & Percy Norrman
Ägare: Diana Jahrl

2017-09-10 Tågarp Ingrid Andersson SE, CERT
2018-09-02 Öland Nils Molin SE, CERT
2019-06-16 Askersund Sara Nordin SE, CERT & CHAMPIONAT

SE UCH Lake House Charming Lilly Rose
SE28601/2017
Född: 2017-03-25
E: C.I.B NO SE FI DK UCH Zekudas Viking
U: SE UCH VDH CH Chateau d´Albin Moa P af Helge
Uppfödare: Diana Jahrl & Percy Norrman
Ägare: Diana Jahrl

2019-08-11 Askersund Kitty Sjong DK, CERT
2019-08-25 Backamo Nils Molin SE, CERT
2019-09-07 Öland Carl Gunnar Stafberg SE, CERT & CHAMPIONAT

SE UCH NO UCH DK UCH
Lake House Charming Titus
SE 28599/2017
Född: 2017-03-25
E. C.I.B. NO SE FI DK UCH Zecudas Viking
U. SE UCH VDH CH Chateau d’Albin Moa P Af Helge
Uppfödare: Diana Jahrl & Percy Norrman
Ägare: Birgitta Peterson

Cert.
2018-01-06 Göteborg Eva Nielsen
2018-04-29 Västerås Cahtrin Westin
2018-05-12 Lidköping Björn Einarsve
2018-08-19 Norrköping Nicola Smolic
2018-09-23 Gimo Karl-Erik Johansson
2018-09-23 Tågarp Paolo Lovaglio
2018-11-03 Växjö Christian Geelmuyden
2019-02-15 Böö No Attila Czeglédi
2019-04-06 Köge Dk Tomas Rohlin
2019-04-28 Västerås Paula Heikkinen-Lehkonen GODKÄNT CHAMPIONAT

SE UCH Petite Chenil Elvira Black Star
SE18132/2017
Född: 2017-02-17
SE56150/2014 Catrinell’s Othello Confection
SE41869/2014 Catrinell’s My Lafayette
Uppfödare: Helena Johansson
Ägare: Lotta Ullid
2018-08-11 RONNEBY COX HEATHER
2019-09-07 LÖTTORP STAFBERG CARL GUNNAR
2019-09-21 TÅGARP PETROVIC ALEKSANDAR; GODKÄNT CHAMPIONAT

BY CH, SE UCH Thunder Road Go Home You’re Drunk
SE14722/2017
Född: 2017-01-02
Oh Oh Thunder Road Bitt Box
Renuar Knight Of Kaluga
Uppfödare: Camilla Lund
Ägare: Camilla Lund, Li Thurfjell
2019-05-25 Luleå , Frode Jevne CERT BIM CHAMPION
2018-09-19 Norge, Åsa Fröding Andersson CERT BIR
2018.05-26 Luleå, Alberto Vergara, Italien CERT BIR BIS-4

2018

SE UCH Nabucco De Bella Corso
SE28384/2007
Född: 2016-04-27
San Simon Bulls Bolt
Battai Boldog Bully Southern
Ägare: Nina Sundberg
2018-08-04 Svenstavik , Lars Widén CERT BHKL2 CHAMPION
2018-07-22 Västerås, Lisa Molin CERT BIM
2018-06-03 Norrköping, M Östlund-Holmsten CERT BIR BIS-4

2017

SE UCH RLD N RLD F RLD A Odd Polly’s Boom Bam Baby
SE 52445/2014
Född: 2014-09-06
E. Cerera Bulldozer
U. Cuty Pie’s Im Your Angel
Uppfödare: Jenny Lindhammar
Ägare: Emma Pohjanen  
2015-07-04 Luleå Domare Annika Ulltveit-Moe CERT
2016-06-18 Vännäs Domare Jakub Kruczek CERT
2017-05-21 Piteå Domare Eva Liljekvist-Borg CERT och CHAMPIONAT

2016

ENERGICAS  GAIUS JULIUS
SE56031/2012
Född 2012-09-01
E. NO UCH NORD V-07 SE UCH SE VV-15 VEUW-15 Ekhaga Caesar
U. Zecudas En Vouge
Uppfödare: Linda Heske
Ägare: Birgitta Peterson
2016-06-11 Vänersborg. Domare: Javinder Singh-Pawar. Cert, Championat
2015-08-23 Backamo. Domare: Leif Lehman Jörgensen. Cert
2015-06- 13 Kolmården. Domare Jaques Mulin. Cert

2015

C.I.B SE UCH FI CH NO CH NORD CH HR CH EUW -15
A’Vigdors Beyonce
Född 2011-09-05
e. RU CH Hippie De Elka Gyvybes Zyme
u. RU CH A’Vigdors Can-Can
Uppfödare: Revaz Khomasuridze, Ryssland
Ägare: Pekka Danielsbacka, DomsjöSverige
120616, SKK, Anita Whitmarsh, CERT BIR
120714, SDHK, Carsten Birk, Danmark CERT BIR bästa junior
140707, SKK, Rafael Malo Alcrudo, Spanien, CERT CACIB BIM SE UCH FI CH C.I.BFinland
120722, Anita Whitmarsh, CERT BIRNorge
130902, Moa Persson, Sverige, CERT CACIB BIR EUW -15 NO CH NORD CH
Belgien
130623, Moa Persson, Sverige, CERT BIR Belgian Clubmatch Winner -13
130629, J de Cyuper, CERT BIM
130720, Petru Muntean, Rumänien (BIR), Mevr Finne, Frankrike (gruppdomare), CERT CACIB BIR BIG-3
130817, Elyse Mevr W, Frankrike, CERT CACIB BIM
130824, Rony Doedijns, NL, CACIB
130921, Istas Francois, Frankrike, CERT, klassvinnare, R-CACIB, Bryssel Winner
140105, Jean-Francoise Vanaken, Belgien (BIR BIG), August de Wilde, Belgien (BIS), CERT CACIB BIR BIG-1 BIS-2
Nederläderna
130703, P Rosenboom, (rasspecialist), CERT CACIB BIR BIG-6
130928, D.J Baars, NL, CERT CACIB BIM
131006, Valerio Nataletti, Italien, CERT BIM,
140118, Jean-Francoise Vanaken (BIR), August de Wilde, Belgien (BIS), CERT CACIB BIR BIS-R
Schweiz
130902, Petru Muntean, Rumänien, EDS, klassvinnare CERT, R-CACIB, vice EUW-13
Luxenburg
130907, Dimitry van Raamsdonk, CERT, klassvinnare
Tyskland
131012, Wilfried Peper, Tyskland, CERT
131013, Petru Muntean, Rumänien, CERT CACIB, klassvinnare, bästa tik, ANW DT CH VDH
131027, Moa Persson, Sverige, (BIR) W. Schicker, Tyskland (gruppdomare), CERT CACIB BIR BIG-3
Kroatien
131123, Daniela Risdal, Slovakien, CERT CACIB BIR kval Crufts 2014
131124, Laurent Heinesche, Luxenburg, CERT CACIB BIR HR CH Zagreb Winner

NO CH SE CH FIN CH DK CH NORD CH INT CH
Lia Talabra v. Marver’s Fortuna

Ägare: Gry S. Wiik Nordhagen

C.I.B NORD CH FI CH DK CH SE CH EE CH LV CH LT CH BALT CH LT JCH EE JCH HeJW-13 LTJW-14 EEW-14 FI W-14 LTW-15 SEW-15 EEW-15
Carte Truffé Prince Coco Vialatte
Uppfödare & ägare: Toni Saira & Noora Ihalainen-Saira

C.I.B FI CH SE CH EE CH LV CH LT JCH LV JCH EE JCH BALT JCH LT JW-12 TLN W-13 Carte Truffé Jewel Of The Crown
Uppfödare & ägare: Toni Saira & Noora Ihalainen-Saira

C.I.B FI CH EE CH LV CH LT CH RU CH BALT CH BY CH BY JCH EE JCH EE JW-10 BY W-11 Tochka Pritjazheniya Varvara
Uppfödare & ägare: Toni Saira & Noora Ihalainen-Saira

N DK SE UCH DKJV-13 Marikarlos Goes Bling-Bling
SE11622/2013
Född: 22.11.2012
(CH Dauløkke`s Que Vadis x Marikarlos Eurovision Convivial )
Ägare: Bitten Oldereide
Uppfödare: Magnus Berglin & Håkan Häll
Svensk cert : Lidköping 2015-05-03 Domare: Sara Nordin
Dansk cert : Vejen 2014-06-21 Domare: Tino Pehar

2014

RLD N RLD F SE UCH
Lufsenburgs For The Good Times
SE55988/2011
Född: 2011-09-07
E: Lufsenbugs Jailhouse Rock
U: Kathinka Karat Palevy Iz Buldogov
Ägare: Susanne Klaasma & Björn Danielsson
2012-06-17 Avesta, Domare: Ligita Zake, Lettland
SDHK Norrköping 2013-06-01 Domare: Eva Nielsen
SDHK Norrköping 2014-05-31 Domare: Jussi Liimatainen, Finland SVENSKT CHAMPIONAT

2013

Travarens Lady Zoot “Triss”
Ägare och uppfödare: Kicki Fredlund

Västerås 2012-04-29 Domare Hans Almgren
Vallentuna 2012-05-26 Göran Bodegård
Österbybruk 2012-05-27 Moa Persson
Visby 2012-08-26 Bengt-Åke Bogren
Stockholm 2012-12-16 Dan Eriksson
Strängnäs 2013-03-09 Annika Ulltveit-Moe
Vänersborg 2013-06-09 Björn Einarsve
Avesta 2013-06-16 Annmarie Maeland
Solvalla 2013-09-01 Hans Almgren Godkänt championat

——————

Alfizz Get The Party Started
SE27901/2011
Uppfödare: Lisa & Gunnel Jansson
Ägare: Jenny Eriksson & Johnny Wallin Cert:
2012-06-17 Avesta, Domare: Ligita Zake
2012-07-22 Köping, Domare: Svante Frisk
2013-10-13 Timrå, Domare: Glenway Dymock GODKÄNT CHAMPIONAT

——————

DKUCH Madainn Highland Queen
Roskilde Lördag 4 maj Domare Kurt Nilsson CERT CACIB CHAMPIONAT och BIR

——————

SE UCH Hardy Nova Dog
Född: 2011-03-04
Ägare: Ulla Larsson
Uppfödare: Jaroslav Mostek TjeckienCERT
20120527 Österbybruk, Moa Persson
20120707 Alfta, Yvonne Larsson
20131013 Timrå, Dymock Glenway = CHAMPIONAT

——————

SE UCH LUFSENBURGS TOO MUCH
Född: 2010-11-08
E: Born To Be Smile Apologise
U: Lufsenburgs Take Good Care Of Her
Uppfödare: Marianne och Leif Ottinger
Ägare: Marina Eriksson och Leif Wahlqvist
CERT
2012-09-01 Högbo, Per Svarstad, SWE
2013-08-10 Askersund, Liz-Beth Liljeqvist, SWE
2013-09-07 Högbo, Saija Juutilainen, FIN = CHAMPIONAT

——————

DK UCH SE UCH TORPARINNANS PÅG HELGE
REGNR SE48747/2010
Godkänt Championat 20130914, Tågarp, Domare: Dahle Inger
CERT 20110729, Ransäter, Domare: Anderson Diane
CERT 20110521, Hässleholm, Domare: Kliebenstein  Horst

——————

SE UCH JESSE JAMES VAN MARVERS FORTUNA
REGNR SE16595/2011 
CERT Godkänt Championat: 20130824 Visby, Domare: Bystrup Annette
CERT: 20120812, Askersund, Domare: Ögren Karin
CERT 20110827, Ljungkile, Domare: Roos-Börjesson Britta

——————

BY CH EE CH LV CH FI UCH SE UCH NO UCH NORDISK CH Thunder Road Albert Camus
Född: 2008-04-08
E: SE UCH FI UCH Pierrot van Hartogs Vreugd
U: Dvärglandets Libertine
Ägare & Uppfödare: Camilla Lund, Boden
CERT 2011-06-11 Vännäs, SE. Domare: Jos De Cuyper, Belgien
CERT 2011-07-09 Kemi, FI. Domare: Johan Juslin, Finland
CERT 2011-07-16 Oulu, FI. Domare: Javier Sanchez, Spanien
CERT 2011-08-27 Luleå, SE. Domare: Zidy Munsterhielm-Ehnberg, Finland
CERT 2011-08-28 Tromsö, NO. Domare: Andreas Schemel, Austria
CERT 2012-02-25 Minsk, BY. Domare: Stefan Sinko, Slovenien
CERT 2012-02-26 Minsk, BY. Domare: Rale Cekic, Serbia BY CH
CERT 2012-05-26 Joensuu, FI. Domare: Jilkova Zdenka, Czech Republic FI UCH SE UCH NO UCH NORDISK CH
CERT 2013-04-06 Riga, Domare: Inese Pablaka, Lettland  LV CH

2012

SE UCH NO UCH DK UCH NORD UCH Berbris Anita
Född 2010-01-17
E: Lucky Moon´s Bodyguard
U:SE UCH Babybull´s Weiwei
Uppfödare: Michael Ganzer
Ägare: Michael Ganzer och Jonas Klevesand
Cert i Danmark
6/11-11 Herning, Björn Einarsve
Cert i Norge:
1/7-12 Trondheim, Istvan Csik, Tyskland
7/10-12 Eidsvoll, Igor Selimovic, Kroatien
Cert i Sverige:
4/9-11 Öland, Björn Einarsve Sverige
6/7-12 Tvååker, Steven Seymour Australien
2/11-12 Växjö, Bas Bosch, Belgien CHAMPIONAT

——————

SE NO UCH SV-11 Sleepy Hollow’s Deacon Frost
Född 2010-01-24
E: SE UCH Chateau d’Albin Elof
U: INT NORD UCH Babybull’s Raia
Uppfödare: Lotte Lysa & Jan-Erik Lysa
Ägare: Åsa Petterson
NO UCH: NKK Hamar 2012-10-13 domare Eva L Borg

——————

SE UCH DK UCH Bourbon Rose By Gernada 
Född 2009-08-05
E. CA CH Felipe Dell ‘Oldoinyo Lengai
U. CA CH AM CH Daulökke’s Yrmela La Beau
Uppfödare: Tove Rasmussen, Danmark
Ägare: Tove Rasmussen, Danmark CO Håkan Häll.

Österbybruk 2011-05-29 Domare: Inga Siil
Norrköping 2011-06-05 Domare: Hans Almgren
Norrköping 2012-06-09 Domare: Andreas Schemel CHAMPIONAT

——————

SE UCH Alfizz Ante-Atlet
Född: 2010-01-23.
E.HU CH, INT CH, RO CH, SL CH Spartacus Du Champagne
U. SE UCH Bäring Nords Alfhild.
Uppfödare: Lisa & Gunnel Jansson
Ägare: Lisa Jansson
CERT: Forshaga 2011-04-09 Domare: Harry Vella
Timrå 2011-10-08 Domare: Henry Stanley
Norrköping 2012-06-02 Domare: Åke Cronander CHAMPIONAT

——————

SE UCH Ultimate Friend Janoel
Född: 2009-11-28 Reg. SE29674/2010
E: CZ CH Lui Aimee For Janoel
U: CZ CH Coca Cola Janoel
Uppf. Leona Sosnova , Tjeckien
Ägare: Pia Gustafson Morén
CERT: 2011-04-16 SKK Nationell Västerås Domare: Kirsi Laamanen, Finland
2012-08-25 SKK Nationell Visby Domare: Anita Whitmarsh
2012-09-01 SKK Internat. Högbo Domare: Per Svarstad, CHAMPIONAT

——————

SE UCH Ytters Clara
Född: 2010-06-28
E. FI UCH SE UCH Pierrot v Hartogs Vreugd
U. Snazzy’s Toolou
Vännäs 2011-06-11 Domare: Jos De Cuyper
Gällivare 2012-06-30 Domare: Robert Blumel
Alfta 2012-07-07 Domare: Yvonne Larsson CHAMPIONAT
Uppfödare: Jessica Ytter Ägare: Linda Bruneryd

——————

NO UCH DK UCH SE UCH NORD UCH Sleepy Hollow’s Darla
Född 2010-01-24.
E. SE UCH Chateau d’Albin Elof
U. NORD UCH INT UCH Babybull’s Raia.
NO UCH SE UCH DK UCH NORD UCH:
Bö 2012-02-19 Domare: Annmarie Mæland, Sverige
CERT (I Sverige): Borås 2 juli 2011 Domare: Andrew Brace,UK
Göteborg 7 januari 2012 Domare: Frank Kane, UK
Uppfödare: Lotte Lysa & Jan Erik Lysa
Ägare: Lotte Lysa & Jan Erik Lysa

——————

NO UCH SE UCH Sleepy Hollow’s Lestat De Lioncourt
Född 2010-01-24.
E. SE UCH Chateau d’Albin Elof
U. NORD UCH INT UCH Babybull’s Raia.
Drammen 2012-06-03 Domare: Inga Siil, Estland
CERT (I Sverige): Borås 2 juli 2011 Domare: Andrew Brace, UK
Borås 3 juli 2011 Domare: Mary Deats, UK
Köping 24 juli 2011 Domare: Per Svarstad
Uppfödare: Lotte Lysa & Jan Erik Lysa
Ägare: Lotte Lysa & Jan Erik Lysa

——————

SE UCH NO UCH FI UCH NORD UCH Hagabergslidens Orange Fairy
född 2008-07-23 S52408/2008
E. Only One Matuchowa Frajda
U. Esther v D Mestreechteneerkes
Uppfödare & ägare: Ragna Hellberg
NO UCH: Norska specialutställningen för Fransk Bulldogg
FI UCH NORD UCH: 2012-09-29 Eckerö Domare: Jens Myrman

——————


SE UCH FIN UCH Öbarna’s Onalie Ola
S16892/2008
f. 2008-01-01
e. NORDUCH NORDV-06 NV-01 NV-04 VWW-08 Bobule’s Sir Quincy
u. Madainn Highland Queen
Uppfödare och Ägare: Marie Torgersson
CERT i Finland Hans Almgren Raisio 2012-08-12

——————

BY CH EE FI UCH SE UCH NO UCH NORDISK CH Thunder Road Albert Camus
Född: 2008-04-08
E: SE UCH FI UCH Pierrot van Hartogs Vreugd
U: Dvärglandets Libertine
Ägare & Uppfödare: Camilla Lund, BodenCERT 2011-06-11 Vännäs, SE. Domare: Jos De Cuyper, Belgien
CERT 2011-07-09 Kemi, FI. Domare: Johan Juslin, Finland
CERT 2011-07-16 Oulu, FI. Domare: Javier Sanchez, Spanien
CERT 2011-08-27 Luleå, SE. Domare: Zidy Munsterhielm-Ehnberg, Finland
CERT 2011-08-28 Tromsö, NO. Domare: Andreas Schemel, Austria
CERT 2012-02-25 Minsk, BY. Domare: Stefan Sinko, Slovenien
CERT 2012-02-26 Minsk, BY. Domare: Rale Cekic, Serbia BY CH
CERT 2012-05-26 Joensuu, FI. Domare: Jilkova Zdenka, Czech Republic FI UCH SE UCH NO UCH NORDISK CH