Uppfödarlista

Från och med 1 januari 2016 kostar det inget att stå på uppfödarlistan.

Grundkrav uppfödarlistan
Uppfödaren ska:

  • Följa RAS i sitt avelsarbete särskilda krav gäller fr.o.m 2014.06.01.
  • Skickat in fullständigt ifylld valpkullsenkät senast när valparna är 12 veckor gamla.
  • Ha av SKK godkänt kennelnamn
  • Finns det fler än en kenneltecknare, ska båda vara medlemmar i FBK

Uppfylls inte grundkraven tas uppfödaren bort från listan.

Kennel Alfizz
Gunnel & Lisa Jansson, Köping
Första kullen i rasen 2010
0736-003850, 0704-377257
kennelalfizz@hotmail.com
www.alfizz.se
Kennel Baleyco
Lotta Riber-Nielsen
Första kullen i rasen 2013
lotta@baleyco.dk
www.baleyco.se
Kennel Berbris
Michael Ganzer
Första kullen i rasen 2009
0709-959797
info@berbris.se
www.berbris.se
Kennel Brickstones
Petra Widén Lindh & Ove Lindh, Gävle
Första kullen i rasen 2013
0703-940238
petra.widen@hotmail.com
www.kennelbrickstones.se
Kennel Chateau d’Albin
Jan-Ingvar Andersson
Ragnes väg 4
29175 Färlöv
Första kullen i rasen 1999
044-71680,  0708733440,  0705-710083
kennelchateaudalbin@bikab.net
http://www.kennelchateaudalbin.se/
Kennel De Petite Amazone
Karin Barclay-Miller, Kivik
Ingen kull i rasen ännu
0730-578451
Info@depetiteamazone.com
www.depetiteamazone.com
Digeslunds Kennel
Eva Löfgren
Ingen kull i rasen ännu
Tönnersa Strandby 30
30596 Eldsberga
070-2886780
Kennel Dreamflash
Kerstin Caris & Bertil Lindqvist, Hedemora
Första kullen i rasen 2011
0225-38226, 0706-690246
Kennel Ekhaga
Birgitta & Gunnar Fahrman, Kinnahult
Första kullen i rasen 1999
0320-13688, 0705-708315
ekhaga1@swipnet.se
www.kennelekhaga.se
Kennel French Garden
Nathalie Larsson, Huddinge
Första kullen i rasen 2008
0704-933728
frenchgarden@yahoo.se
www.frenchgarden.se
Kennel Frenchis
Karin Edberg, Katrineholm
Första kullen i rasen 1980
0150-55332, 0706-444906
kedberg@gmail.com
www.frenchis.dinstudio.se
Kennel Gimli Gård
Nathalie Wallin, Enskede
Första kullen i rasen 2006
0762-607317
shopdognana@gmail.com
www.gimli.info
Kennel Hilda Hummelbos
Christel Persson Pinon, Hörby
Ingen kull i rasen ännu
0736-565892
hildahummelbos@gmail.com
www.hildahummelbos.com
Kennel Hjärtuddens
Anneli Olovsson, Piteå
Första kullen i rasen 2012
0706-658544
Anneli.olovsson@hotmail.com
www.hjartuddens.se
Kennel Howsweet
Alexandra Howard Karlsson, Lindesberg
Första kullen i rasen 2014
0702-018843
Hökmossens Kennel
Maria och Per-Arne Gustafsson, Grythyttan
Ingen kull i rasen ännu
0727-034119
maria.helena.l@telia.com
www.hokmossens.se
Kennel Innocent Bulls
Maria Lindh, Västerås
Första kullen i rasen 2011
0736-474309
innocentbulls@outlook.com
www.innocentbulls.se
Kennel KlarÄlva´s Fina
Anette & Sven Åberg
Första kullen i rasen 2014
0703-975141, 0737-635962
kennel@klaralvasfina.se
www.klaralvasfina.se
Kennel Lake House
Diana Jarhl & Percy Norrman,
Hönjarum, Osby
Första kullen i rasen 2015
0708-684461
diana@lake-house.se
www.lake-house.se
Kennel Liamidalas
Madelene Jacobsson, Västerås
Första kullen i rasen 2012
0735-320869
madelene.jacobsson@liamidalas.se     
www.liamidalas.se
Kennel Lorpans
Ann Hjelt, Vallentuna, Stockholm
Första kullen i rasen 2011
08-510 25 112, 0706-288534
annhjeltlorpans@gmail.com
www.lorpans.se
Kennel Mianca Bullz
Anna Bergqvist, Ljungsbro
Första kullen i rasen 2015
0707-708511
miancabullz@gmail.com
www.miancabullz.se
Kennel Minimolosser
Annika Fernandez Helsingborg
Första kullen i rasen 2011
042-162407, 0707-390664
www.minimolosser.se
Kennel Neverfading’s
Linda Bruneryd, Sundsvall
Första kullen i rasen 2007
0702-374173
linda.bruneryd@hotmail.com
www.neverfading.nu
Kennel Night Stalkers 
Sabina Lundgren, Sjöbo
Första kullen i rasen 2016
0734-424897
Sabina@nightstalkers.se
www.nightstalkers.se
Kennel Odd Polly’s
Jenny Lindhammar, Piteå
Första kullen i rasen 2013
0702-601014
jenny@oddpolly.se
www.oddpolly.se
Kennel Petite Chenil Elvira
0705 262929
26471 Östra Ljungby
Helenajohansson_36@hotmail.com
Facebook
Kennel Pipistrellens
Bitte Raatikainen, Lilla Edet
Första kullen i rasen 2010
0739-895252, 0707-912871
anzezool@hotmail.com
www.pipistrellenskennel.se
Kennel Samzebo
Inger Samzelius, Örebro
Första kullen i rasen 2006
019-314731
ingersamzelius@gmail.com
Kennel Sjöpiratens
Helena Ericsson, Norrtälje
Första kullen i rasen 2011
0175-22702, 0737-818810
helena.a.ericson@hotmail.se
www.sjöpiratenskennel.se
Kennel Thunder Road
Camilla Lund, Boden
Första kullen i rasen 2010
0706-665483
info@kennelthunderroad.com
www.kennelthunderroad.com
Kennel Travarens
Kristina “Kicki” Fredlund
Vikmanshyttan Dalarna
Första kullen i rasen 2011
0225-45127, 0705-677527
k.fredlund@telia.com
www.travarens.se
www.travarenskennel.bloggplatsen.se
Kennel Tuzzalis
Yvette Persson, Svedala
Första kullen 2016
0738555444
Viniles Kennel
Jarna Ripatti, Stockholm
Första kullen i rasen 2012
Kennel Vitlökens
Lisbeth Andersson
Första kullen i rasen 2008
0433-301 00, 0706-832612
info@vitlokens.se
www.vitlokens.n.nu/
Kennel Ytters
Jessica Ytter, Härnösand
Första kullen i rasen 2006
0703-169822
jessica.ytter@telia.com
www.ytterskennel.se