Resultat 2023

Sidan fylls på efterhand med klubb, ort, datum, domare och sista anmälningsdag. Sedan fyller vi på med resultat. Och med reservation för eventuella felaktigheter. Se alltid varje arrangörs egna webbplats för den senaste informationen.

Sidan uppdaterad: 2023-01-25.

Förkortningen visar vilken status utställningen har. På alla utställningarna kan hunden vinna svenskt certifikat, cert, och beroende på status tävlas det dessutom om andra typer av certifikat, se nedan.

INT = internationell hundutställning (även CACIB)
NAT = nationell hundutställning
NORDIC = Nordic dog show (även Nordic show certificate, NORDC)

Se alltid varje arrangörs egna webbplats för den senaste informationen. Med reservation för ändringar.

Klubb, ort, domare Datum Sista anmälningsdag
SKK int My Dog 1 Göteborg
Crufts kval
Domare: Vincenzo Pontone, IT
Grupp 9: Frank Kane, UK
BIS: Tamas Jakkel, Ungern
5 januari
Antal anm: 21 hanar, 30 tikar
30 november per post
13 december online kl 12,00
BIM cacib A’VIGDORS VALPERTO
BH-2 ZECUDAS XFACTOR 
BH-3 cert R-cacib CANE GUARDINO HERMES
BH-4 R-cert BALEYCO’S EASY ELIOT
   
BIR cacib BIG-3 GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-2 cert ALLAPRIMA LA VIE BOHEME
BT-3 ZECUDAS XPLAIN THIS
BT-4 R-cert R-cacib REBOUND DINKY DRUMSATICKS
Bästa uppfödarklass GRYBYDALS
Bästa valp SHADOW DEMON’S CASSIEL
Bästa junior LE SUPRIME BEAUFORT
Bästa veteran ZECUDAS XFACTOR
Bästa avelsklass PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
SKK nat My Dog 2 Göteborg
Domare: Charlotte Höier, DK
Grupp 9: Rob Douma, NL
BIS: Seiichiro Ishimaru, Japan
6 januari
Antal anm: 23 hanar, 31 tikar
30 november per post
13 december online kl 12,00
BIM A’VIGDORS  VALPERTO
BH-2  CANE GUARDINO HERMES 
BH-3 LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-4 cert LE SUPRIME BEAUFORT
R-cert ELWIGO’S BEAUTY OF FRENCHMENS CREEK
   
BIR GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-2 cert HARIZMA VESELIY GREMLIN
BT-3 R-cert DALSTAFF’S DIRTY DANCING
BT-4 BULLENTINE’S INGRID IN HONG KONG
Bästa valp TOXSUSS KING ARTUR
Bästa junior DALSTAFF’S DIRTY DANCING
Bästa veteran BULLENTINE’S INGRID IN HONG KONG
SKK int Malmö
Domare: Michael Laub, DK
Grupp 9: Lotte Jörgensen, DK
BIS: Manola Poggesi, Italien
Malmö Mässhallar
9 april

Antal anm:
6 mars per post
17 mars online kl 12,00
   
   
SKK nat Sundsvall
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien
Grupp 9: Helle Bekker, DK
BIS: Marianne Holmli, NO
15 april
Antal anm:
13 mars per post
20 mars online kl 12,00
   
   
SDHK Sundsvall
Domare: Jean Jaques Dupas
BIS: Jean Jaques Dupas
Sundsvall
16 april

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Västerås
Domare: Börge Espeland
Grupp 9: Natalja Skalin
BIS: Maritha Östlund-Holmsten
Rocklunda ABB Arena
23 april

Antal anm:
22 mars per post
29 mars online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Skara
Domare:
Grupp 9:
BIS:
6 maj
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Skara
Domare: Samuel Carlid
BIS: : Samuel Carlid
Skara
7 maj
Antal anm:
per post
online kl 12,00
SKK int Gimo
Domare: Jens Myrman
Grupp 9: John Sheppard, Australien
BIS: Nina Karlsdotter
27 maj
Antal anm:
28 april per post
4 maj online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Hässleholm
Domare: Nedim Suta, Bosnien-Hercegovina
Grupp 9: Johnny Andersson
BIS: Svante Frisk
Hässleholmsgården
13 maj

Antal anm:
14 april per post
18 april online kl 12,00
   
   
SDHK Hässleholm
Domare: Guillaume Tytgat
BIS: Carole Garhoefer
Hässleholm
14 maj

Antal anm:
per post
online 12,00
   
   
SKK nat Piteå
Domare: Joakim Olsson
Grupp 9: Joakim Olsson
BIS: Svein Bjarne Helgesen, NO
IVAB Arena, Sjulnäs
28 maj

Antal anm:
13 april per post
27 april online kl 12,00
   
   
SDHK Norrköping
Domare: Petru Muntean, RO
BIS: Anthony Moran
Norrköping
3 juni
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Norrköping
Domare: Benny Blidh von Schedvin
Grupp 9: Torbjörn Skaar
BIS: Eugene Blake, USA
Himmelstalunds Sportfält
4 juni

Antal anm:
27 april per post
9 maj online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Vännäs
Domare: Annika Ulltveit-Moe
Grupp 9: Inga Siil
BIS: Åke Cronander
Vännäs Friluftsområde
10 juni

Antal anm:
12 maj per post
19 maj online kl 12,00
   
   
SDHK Vänersborg
Domare: Lee Grogan, IRL
BIS: Lee Grogan, IRL
Vänersborg
10 juni

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Vänersborg
Domare: Jochen Eberhardt, DE
Grupp 9: Åsa Fröding-Andersson
BIS: Rob Douma, NL
11 juni
Antal anm:
9 maj per post
16 maj online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Leksand
Domare: Hans Almgren
Grupp 9: Peter Machetanz, DE
BIS: Hans Almgren
Siljansvallen
17 juni

Antal anm:
10 maj per post
17 maj online kl 12,00
   
   
SKK int Alfta
Domare:
Grupp 9:
BIS:
18 juni
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Gällivare
Domare: Markku Kipinä, FI
Grupp 9: Sara Nordin
BIS: Perttu Ståhlberg, FI
Hellnerstadion Dundret
2 juli

Antal anm:
30 maj per post
7 juni online kl 12,00
   
   
SKK nat Borås
Domare: Glenda Goller, Australien
Grupp 9: Tal Yaffe, Israel
BIS: Ashley Reid, Australien
Ryda Sportfält
2 juli

Antal anm:
29 maj per post
6 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Tvååker
Domare:
Grupp 9:
BIS:
7 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Tvååker
Domare:
Grupp 9:
BIS:
8 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Eskilstuna
Domare: Linda Mills, IRL
BIS: Sophia Marie Blachard, Kroatien
Eskilstuna
15 juli
per post
online kl 12,00
SKK Nordic Piteå
Domare: Birgitta Svarstad
Grupp 9: Martin Johansson
BIS: Birgitta Svarstad
IVAB Arena, Sjulnäs
16 juli

Antal anm:
2 juni per post
15 juni online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Märsta
Domare: Hans-Erhard Grüttner, DE
Grupp 9: Kimmo Mustonen, FI
BIS: Annika Ulltveit-Moe
STOXA
22 juli

Antal anm:
?? per post
?? online kl 12,00
   
   
SKK int Västerås
Domare:
Grupp 9:
BIS:
23 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Ransäter
Domare: Eva Nielsen
Grupp 9: Benny Blidh von Schvedin
BIS: Moa Persson
Ransäters Hembygdsgård
29 juli

Antal anm:
20 juni per post
27 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Svenstavik
Domare:
Grupp 9:
BIS:
5 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Överkalix
Domare:
Grupp 9:
BIS:
12 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Askersund
Domare:
Grupp 9:
BIS:
12 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Ronneby
Domare: Lisa Molin
BIS: Lisa Molin
Ronneby
12 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Ronneby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
13 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Eskilstuna
Domare:
Grupp 9:
BIS:
19 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Norrköping
Domare: Arne Foss
Grupp 9: Joakim Olsson
BIS: Wendy Paquette, Canada
Himmelstalunds Sportfält
20 augusti

Antal anm:
20 juli per post
27 juli online kl 12,00
   
   
SKK nat Visby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
26 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Visby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
27 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Ljungskile
Domare:
Grupp 9:
BIS:
27 augusti
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Löttorp
Domare: Benny Blidh von Schedvin
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Hanne Laine Jensen, DK
Böda Sand
2 september

Antal anm:
1 augusti per post
8 augusti online kl 12,00
   
   
SKK int Sandviken
Domare:
Grupp 9:
BIS:
9 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Gimo
Domare:
Grupp 9:
BIS:
10 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Falsterbo
Domare:
Grupp 9:
BIS:  
16 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Tågarp
Domare: Henrik Johansson
BIS: Stephanie Walsh, IRL
Tågarp
17 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
SKK int Sundsvall
Domare:
Grupp 9:
BIS:  
7 oktober
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Timrå
Domare: Stephanie Walsh, IRL
BIS: Lois Wilson, FCI
Timrå Ridhus
8 oktober
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Växjö
Domare:
Grupp 9:
BIS:
4 november
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK Nordic Stockholm
Crufts kval, Svensk Vinnare
Domare:
Grupp 9:
BIS:
Stockholmsmässan
9 december

Antal anm:
per post
online kl 12,00