Resultat 2022

Här fyller vi på med resultat från årets utställningar. Året börjar längst ner på sidan. Och med reservation för felaktigheter.

Sidan uppdaterad: 2022-07-02

Klubb & ort Datum Sista anmälningsdag
SKK Nordic Stockholm
Crufts kval, Svensk vinnare
Domare hanar BIR:
Paul Stanton
Domare tikar:
Karl Eddie Berge
11 december 
Antal anm: 
4 oktober per post
8 november online 12,00
   
SKK int Växjö
Domare: Åke Cronander
5 november 
Antal anm: 
27 september per post
4 oktober online 12,00
   
SDHK Timrå
Domare: Pirjo Aaltonen
16 oktober 
Antal anm: 
12 september
   
SKK int Sundsvall
Domare
15 oktober
Antal anm: 
 
   
SDHK Högbo
Domare: Marie Thorpe
18 september
Antal anm: 
29 augusti
   
SKK int Sandviken
Domare: Lars Widén
17 september 
Antal anm: 
22 augusti per post
29 augusti online 12,00
   
SDHK Tågarp
Domare: Gabriele Runge
11 september 
Antal anm: 
15 augusti
   
SKK nat Gimo
Domare: James Byrnes
11 september 
Antal anm: 
 
   
SKK nat Falsterbo
Domare:
Hanne Laine Jensen
10 september 
Antal anm: 
3 augusti per post
10 augusti online 12,00
   
SKK nat Löttorp
Domare: Michael Ganzer
4 september
Antal anm: 
2 augusti per post
9 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Romakloster
Domare: Kitty Sjong
28 augusti 
Antal anm: 
27 juli per post
3 augusti online 12,00
   
SKK nat Ljungskile
Domare: Kurt Nilsson
28 augusti
Antal anm: 
26 juli per post
1 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Romakloster
Domare: Lisa Molin
27 augusti 
Antal anm: 
27 juli per post
3 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Norrköping
Domare: Björn EInarsve
21 augusti
Antal anm: 
19 juli per post
26 juli online 12,00
   
SKK int Eskilstuna
Domare: Karin Ögren
20 augusti 
Antal anm: 
21 juli per post
28 juli online 12,00
   
SKK nat Ronneby
Domare: Bas Bosch
14 augusti
Antal anm: 
12 juli per post
19 juli online 12,00
   
SKK Nordic Askersund
Domare: Samuel Carlid
13 augusti
Antal anm: 
13 juli per post
20 juli online 12,00
   
SKK nat Överkalix
Domare: Arne Foss
13 augusti 
Antal anm: 
13 juli per post
20 juli online 12,00
   
SDHK Ronneby
Domare: Fredrik Nilsson
13 augusti
Antal anm: 
18 juli
   
SKK nat Svenstavik
Domare: Björn Einarsve
6 augusti
Antal anm: 
1 juli per post
7 juli online 12,00
   
SKK int Ransäter
Domare:
Leif Ragnar Hjorth
31 juli
Antal anm: 
5 juli per post
12 juni online 12,00
   
SKK int Västerås
Domare:
Anna-Lena Angeria
24 juli 
Antal anm: 
20 juni per post
27 juni online 12,00
   
SKK Nordic Märsta
Domare
: Moa Persson
23 juli
Antal anm: 
20 juni per post
28 juni online 12,00
   
SKK Nordic Piteå
Domare: Jörgen Hindse
16 juli 
Antal anm: 
9 juni per post
16 juni online 12,00
   
SKK nat Alfta
Domare: Cathrin Westin
9 juli  
Antal anm: 
23 maj per post
31 maj online 12,00
   
SKK int Tvååker
Domare: Fredrik Nilsson
9 juli  
Antal anm: 
7 juni per post
14 juni online 12,00
   
SKK nat Tvååker
Domare
: Patrick Buysse
8 juli  
Antal anm: 
7 juni per post 12,00
14 juni online 12,00
   
SKK NORDIC Gällivare
Domare: Freddie Klindrup
3 juli 
Antal anm: 
8 juni
   
SDHK Eskilstuna
Domare: Cathrin Westin
2 juli 
Antal anm: 
6 juni
   
SDHK Vännäs
Domare: Helle Bekker
19 juni  
Antal anm: 4 hanar, 9 tikar
28 maj
BIR cert NEVERFADING’S MAY BE MAYBE
   
BIM cert NEVERFADING’S MISSING MISS SING
BT-2 R-cert RED ROSE OF MY SWEET MOMENTS
SKK Nordic Borås
Domare: Laurent Heinesche
1 juli
Antal anm: 
31 maj per post
13 juni 12,00 online
   
SKK Nordic Leksand
Domare: Martin Johansson
18 juni
Antal anm: 
18 maj
   
SDHK Vänersborg
Domare: Heather Cox
12 juni  
Antal anm: 4 hanar, 13 tikar
BIR LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert championat OMBRA NERA COCO HÉCTOR
BH-3 R-cert NIGHT STALKERS END OF DAYS
   
BIM TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-2 cert INVISIBLE MIRAGE ESSME
BT-3 LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-4 EASYFUTURE ALICE
SKK int Vänersborg
Domare:
Hildeward Hoenderken
11 juni 
Antal anm: 6 hanar, 19 tikar
cert cacib prel BIR CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cacib LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-3 R-cert OMBRA NERA RAYA TUK TUK
   
cert cacib prel BIR TAZZANOW’S GUNNEL
BT-2 R-cert R-cacib LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-3 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-4 NORDKJERNS ASTRID
SDHK Norrköping
Domare: Joakim Ohlsson
4 juni 
Antal anm: 3 hanar, 8 tikar
BIR cert CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cert TRAVARENS ON GARD
   
BIM cert NANICHO’S ASKA
BT-2 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-3 R-cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-4 ALFIZZ NEBULOUS BY NATURE
SKK int Gimo
Domare: Moa Persson
28 maj 
Antal anm: 9 hanar, 10 tikar
BIR cert cacib prel TAZZANOW’S YES OF COURSE
BH-2 R-cert R-cacib TRAVARENS ON GARD
   
BIM cert cacib prel MARIKARLOS QUEER QUEEN
BT-2 R-cert NANICHO’S ASKA
BT-3 R-cacib TAZZANOW’S GUNNEL
BT-4 TRAVARENS MY OWN PRIDE
SKK nat Piteå
Domare: Kurt Nilsson
29 maj 
Antal anm: 3 hanar, 7 tikar
cert BIR THUNDER ROAD MONKEY SEE MONKEY DO
BH-2 R-cert FRIEDRICH’S PIMP MY RIDE
   
cert BIM THUNDER ROAD LIBERTINE
BT-2 r-cert FRIEDRICH’S YOU GO GIRL
BT-3 THUNDER ROAD KNOCK SPOTS OFF
SDHK Hässleholm
Domare: Andreas Schemel
22 maj 
Antal anm: 17 hanar, 24 tikar
BIM cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-2  GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-3 R-cert PURPLEHEART’S MAGIC UNTOUCHABLE
   
BIR PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-2 cert I’M SO HANDSOME TEN YEARS AFTER
BH-3 NIGHT STALKERS KAMIKAZE
BH-4 R-cert NIGHT STALKERS LYCAN
SKK Nordic Hässleholm
Domare: Marie Thorpe
21 maj 
BIM cert NORDC GRYBYDALS COUNTDOWN
BH-2 R-cert R-NORDC TORPARINNANS PÅG ZET
BH-3 BALEYCO’S EASY ELIOT
BH-4 PETITE CHENIL ELVIRA WALK THIS WAY
   
BIR NORDC CHATEAU D’ALBIN EBBA C
BT-2 cert R-NORDC PETITE CHENIL ELVIRA LITTLE PEARLS
BT-3 R-cert MADAME PETITE’S C’EST LA VIE CLARA
BT-4 GRYBYDALS IF I CAN DREAM
SKK Nordic Skara
Domare
: Dina Korna
8 maj 
BIR NORDC LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert R-NORDC DZHUTA HAUS LA MUR
BH-3 R-cert MAD HOUSE VALIANT VALENTINO
   
BIM cert NORDC NORDKJERNS ASTRID
BT-2 R-cert R-NORDC ZECUDAS QISSED BY A FROG
BT-3 POINT BLANC CAMILLE
BT-4 KRUSMYNTAS GLORY DAYS
SDHK Skara
Domare
:
Gunilla Kühni Stenberg
7 maj 
Antal anm: 8 hanar, 9 tikar
BIM LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert DZHUTA HAUS LA MUR
   
BIR POINT BLANC CAMILLE
BT-2 cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-3 R-cert LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-4 ABSOLUTE STAR’S EXCLUSIVE-EAGLE
SKK int Ljungskile
Domare:
Maritha Östlund-Holmsten
1 maj 
Antal anm: 12 hanar, 15 tikar
BIM cacib prel CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cacib LAKE HOUSE CHARMING TITUS
   
BIR cert cacib prel SEUCH POINT BLANC CAMILLE
BT-2 R-cert R-cacib SALLY MARICOLO MIRACLE
BT-3 ZECUDAS QUEER N’FAB
BT-4 TALABRA’S LIKE A NIGHTMARE
SKK nat Västerås
Domare: Annika Ulltveit-Moe
24 april 
Antal anm: 15 hanar, 24 tikar
BIM A’VIGDORS VALPERTO
BH-2 PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
   
BIR cert POINT BLANC CAMILLE
BT-2 R-cert LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-3 PETITE CHENIL ELVIRA FIFA FIONA
BT-4 ABSOLUTE STAR’S EXCLUSIVE-EAGLE
SKK int Malmö
Domare
: Joakim Ohlsson

16 april 
Antal anm: 25 hanar, 28 tikar

BIR cert cacib Cane Guardiano Hermes
BH-2 R-cert R-cacib Rotnes Delight Joyeux
BH-3 Torparinnans Påg Zet
BH-4 SE UCH A’Vigdors Valperto
   
BIM cert  Night Stalkers Meduza
BT-2 R-cert  Nanicho’s Aska
BT-3 cacib Vitlökens Geisha Le Djon
BT-4 R-cacib Madame Petite’s C’est La Vie Coral

 

Crufts 2022

Domare tikar: A Schemel
Domare hanar: Moa Persson
BIR cert CIB SEUCH DKUCH Zuma’s Highlander (Mrs Sa Andersson)
R-cert Pugistie Pop The Question (Miss J & Miss R Collier)
BIM cert Rhodenash Kotten Kopy JW (Mrs K A Storey)
R-cert Anzhela Heaven Scent (Mrs A Lunam)
BIR veteran Ch Rhodenash Gloria (Mrs K A Storey)
BIR valp Ropanelie Carolina Foxtail (Mrs S Farnworth)