Resultat 2022

Här fyller vi på med resultat från årets utställningar. Året börjar längst ner på sidan. Och med reservation för felaktigheter.

Sidan uppdaterad: 2022-09-30

Klubb & ort Datum Sista anmälningsdag
SKK Nordic Stockholm
Crufts kval, Svensk vinnare
Domare hanar BIR:
Paul Stanton
Domare tikar:
Karl Eddie Berge
11 december 
Antal anm: 
4 oktober per post
8 november online 12,00
   
SKK int Växjö
Domare: Åke Cronander
5 november 
Antal anm: 
27 september per post
4 oktober online 12,00
   
SDHK Timrå
Domare: Pirjo Aaltonen
16 oktober 
Antal anm: 
12 september
   
SKK int Sundsvall
Domare: Michael Ganzer
15 oktober
Antal anm: 
7 september per post
14 september online kl 12,00
   
SDHK Högbo
Domare: Marie Thorpe
18 september
Antal anm: 9 hanar, 16 tikar
29 augusti
BIR PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-2 cert FORTUL ENIGMA ABSOLUTE
BH-3 R-cert TRAVARENS ON GARD
   
BIM cert BERBRIS GABBI STAR Á MOULIN ROUGE
BT-2 LORPANS OIHONNA
BT-3 R-cert PETITE CHENIL ELVIRA LITTLE PEARLS
BT-4 ALLAPRIMA LA VIE BOHEME
SKK int Sandviken
Domare: Lars Widén
17 september 
Antal anm: 12 hanar, 28 tikar
22 augusti per post
29 augusti online 12,00
BIM cert cacib prel TRAVARENS ON GARD
BH-2 R-cert R-cacib DEVAROX KENZO
   
BIR cert cacib prel RED ROSE OF MY SWEET MOMENTS
BT-2 R-cacib POINT BLANC CELESTINE
BT-3 LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-4 TRAVARENS MY OWN PRIDE
R-cert SIAÖNS EILEEN PRINS
SDHK Tågarp
Domare: Gabriele Runge
11 september 
Antal anm: 14 hanar, 28 tikar
15 augusti
BIM cert I’M SO HANDSOME TEN YEARS AFTER
BH-2 R-cert ROTNES DELIGHT JOYEUX
BH-3 A’VIGDORS QUINTINO
BH-4 CARTE TRUFFÉ TRULY MADLY DEEPLY
   
BIR cert ROTNES DELIGHT DASHER
BT-2 R-cert PURPLEHEART’S MAGIC TRUE CHARISMA
BT-3 GRYBYDALS SOMEONE LIKE YOU
BT-4 ELWIGO’S ADORABLE CHANEL NO FOUR
SKK nat Gimo
Domare: James Byrnes
11 september 
Antal anm: 12 hanar, 15 tikar
10 augusti per post
18 augusti online kl 12,00
BIR cert LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
BH-2 R-cert GIMLI GÅRD LJOMI-HANS FRÅN TJÖRN
BH-3 CANE GUARDIANO ETHAN
BH-4 FRANCE
   
BIM cert REBOUND DINKY DRUMSTICKS
BT-2 R-cert CACIS JUNIOR SAVAGE-CACIS
BT-3 FRENCHIS YRSA
BT-4 NANICHO’S ASKA
SKK nat Falsterbo
Domare:
Åsa Fröding Andersson
10 september 
Antal anm: 13 hanar, 16 tikqr
3 augusti per post
10 augusti online 12,00
BIM cert SEUCH ROCCO DE LA COUR DES DELICES
BH-2 PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-3 R-cert NOVIZALA MATING OF THE KING KNOX
BH-4 ROTNES DELIGHT JOYEUX
   
BIR cert POINT BLANC CELESTINE
BT-2 R-cert GRYBYDALS ALL I ASK
BT-3 GRYBYDALS ONE AND ONLY
BT-4 GRYBYDALS IF I CAN DREAM
SKK nat Löttorp
Domare: Paul Stanton
4 september
Antal anm: 7 hanar, 15 tikar
2 augusti per post
9 augusti online 12,00
BIM cert TOP OF THE HUNTERBERG RUFUS
   
BIR cert SEUCH LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-2 LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-3 R-cert LAKE HOUSE JOLLY POLLY
BT-4 GRYBYDALS IF I CAN DREAM
SKK nat Ljungskile
Domare: Kurt Nilsson
28 augusti
Antal anm: 12 hanar, 16 tikar
26 juli per post
1 augusti online 12,00
BIR BIG-2 cert CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 OMBRA NERA COCO HÉCTOR
BH-3 LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-4 R-cert PETITE CHENIL ELVIRA WALK THIS WAY
   
BIM cert ALLAPRIMA LA VIE BOHEME
BT-2 R-cert ZEBRASOMAS NICOLINE
BT-3 LAKE HOUSE HOPEFUL STAR
BT-4 OMBRA NERA COCO ABUELITA
SKK Nordic Romakloster
Domare
: Markku Kipinä
28 augusti
Antal anm: 2 hanar, 6 tikar
BIM cert Nordc JACOMO DE LA LEGENDE DE NOLA
BH-2 R-cert R-Nordc FORTUL ENIGMA ABSOLUTE
   
BIR Nordc GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-2 R-Nordc LORPANS OIHONNA
BT-3 cert GRYBYDALS SOMEONE LIKE YOU
SKK Nordic Romakloster
Domare: Lisa Molin
27 augusti 
Antal anm: 3 hanar, 10 tikar
27 juli per post
3 augusti online 12,00
BIM cert JACOMO DE LA LEGENDE DE NOLA
   
BIR BIG-2 cert GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-2 cert GRYBYDALS SOMEONE LIKE YOU
BT-3 LORPANS OIHONNA
BT-4 R-cert HARIZMA VESELIY GREMLIN
SKK Nordic Norrköping
Domare: Björn Einarsve
21 augusti
Antal anm: 8 hanar, 20 tikar
19 juli per post
26 juli online 12,00
BIR Nordc LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 R-Nordc PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-3 LITTLE HOOLIGANS BLAME SOMEONE ELSE
BH-4 GREATMAN’S CORONAN COMEA-CUSTI
   
BIM cert Nordc NORDKJERNS ASTRID
BT-2 R-Nordc LORPANS OIHONNA
BT-3 R-cert KNOCKOUT MAJKEN WONDERFUL GROVE
BT-4 MARIKARLOS QUEER QUEEN
SKK int Eskilstuna
Domare: Karin Ögren
20 augusti 
Antal anm: 10 hanar, 23 tikar
21 juli per post
28 juli online 12,00
BIR cacib prel PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-2 cert R-cacib GREATMAN’S CORONAN COMEA-CUSTI
BH-3 LITTLE HOOLIGANS BLAME SOMEONE ELSE
BH-4 R-cert TRAVARENS ON GARD
   
BIM cacib prel LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-2 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-3 cert R-cacib GREATMAN’S CORONAN CAUNIS-CYLLI
BT-4 R-cert NANICHO’S ASKA
SDHK Ronneby
Domare: Fredrik Nilsson
13 augusti
Antal anm: 9 hanar, 12 tikar
12 juli per post
19 juli online 12,00
BIM cert A’VIGDORS MESSIUS
BH-2 LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-3 R-cert NOVIZALA MATING OF THE KING KNOX
BH-4 I’M SO HANDSOME TEN YEARS AFTER
   
BIR cert ENIGMABULLS SECRET COMBINATION SAYU
BT-2 R-cert LAKE HOUSE JOLLY POLLY
BT-3 MARIKARLOS QUEER QUEEN
BT-4 PETITE CHENIL ELVIRA LITTLE PEARLS
SKK Nordic Askersund
Domare: Samuel Carlid
13 augusti
Antal anm: 1 hane, 6 tikar
13 juli per post
20 juli online 12,00
BIR cert Nordc LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
   
SKK nat Överkalix
Domare: Jari Partanen
13 augusti 
Antal anm: 4 hanar, 8 tikar
13 juli per post
20 juli online 12,00
BIR cert  MIX LINE’S I’M LAPLAND HUGGIEBUGGIE
BH-2 R-cert THUNDER ROAD I LIKE BIG BUTTS
BH-3 ROCCO DE LA COUR DES DELICES
BH-4 RUUTITUUTIN BABY BUBBLEGUM
   
BIM cert MIX LINE’S EASY ON THE HEART
SKK Nordic Ronneby
Domare: Bas Bosch
14 augusti
Antal anm: 15 hanar, 18 tikar
18 juli
BIR cert Nordc BIG-4 CHATEAU D’ALBIN IZAK AF IZA
BH-2 R-cert R-Nordc LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
BH-3 I’M SO HANDSOME TEN YEARS AFTER
BH-4 BALEYCO’S EASY ELIOT
   
BIM cert Nordc BIENVENIDA FRANCUSKI PAPILOT
BT-2 R-cert R-Nordc CHATEAU D’ALBIN EBBA C  
BT-3 ENIGMABULLS SECRET COMBINATION SAYU
BT-4 VITLÖKENS GEISHA LE DJON JR
SKK nat Svenstavik
Domare: Joakim Ohlsson
6 augusti
Antal anm: 4 hanar, 4 tikar
1 juli per post
7 juli online 12,00
BIR cert NEVERFADING’S MAY BE MAYBE
BH-2 R-cert GIMLI GÅRD LJOMI-HANS FRÅN TJÖRN
BH-3 TRAVARENS ON GARD
   
BIM TRAVARENS MY OWN PRIDE
SKK Nordic Ransäter
Domare:
Leif Ragnar Hjorth (tikar)
Michael Ganzer (hanar)
31 juli
Antal anm: 9 hanar, 17 tikar
5 juli per post
12 juni online 12,00
BIM cert Nordc LOVELIFE’S JACKASS
BH-2 R-cert R-Nordc TRAVARENS ON GARD
BH-3 CANE GUARDIANO ETHAN
BH-4 GIMLI GÅRD LJOMI-HANS FRÅN TJÖRN
   
BIR BIG-3 cert Nordc DUVERA’S BUTTERSCOTCH
BT-2 R-cert R-Nordc RATATAS EUPHORIA
BT-3 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-4 ALLAPRIMA LA VIE BOHEME
SKK int Västerås
Domare:
Anna Lena Angeria
24 juli 
Antal anm: 9 hanar, 22 tikar
20 juni per post
27 juni online 12,00
BIR cacib prel LITTLE HOOLIGANS BLAME SOMEONE ELSE
BH-2 cert R-cacib BONBOULE AVEC AMOUR
BH-3 R-cert GRYBYDALS SKYFALL
BH-4 TRAVARENS ON GARD
   
BIM cacib prel cert KELTIS FRENCH KINA
BT-2 R-cacib LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-3 R-cert POINT BLANC CELESTINE
BT-4 ETTORE’S SIGN OF TRUE BLISS
SKK Nordic Märsta
Domare: Moa Persson
23 juli
Antal anm: 10 hanar, 20 tikar
20 juni per post
28 juni online 12,00
BIR cert Nordc SEUCH LITTLE HOOLIGANS BLAME SOMEONE ELSE
BH-2 R-cert R-Nordc GRYBYDALS SKYFALL
BH-3 TRAVARENS ON GARD
   
BIM Nordc LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-2 cert Nordc POINT BLANC CELESTINE
BT-3 R-cert CEÁBULL’S CAUSE I’M WORTH IT
BT-4 KELTIS FRENCH KINA
SKK Nordic Piteå
Domare: Jörgen Hindse
16 juli 
Antal anm: 0
9 juni per post
16 juni online 12,00
SKK nat Alfta
Domare: Aleksandra Palumbo
9 juli  
Antal anm: 1 hane, 2 tikar
23 maj per post
31 maj online 12,00
BIM cert MURBERGETS ÅXY
   
BIR cert BELLOROSARIO ROMANTICO MERCEDES
BT-2 R-cert N’SLÄTTERNAS FRABULL CARA ZAZZA
SKK int Tvååker
Domare: Fredrik Nilsson
9 juli  
Antal anm: 14 hanar, 20 tikar
7 juni per post
14 juni online 12,00
BIR cacib prel LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 R-cacib A’VIGDORS VALPERTO
BH-3 cert CANE GUARDIANO HERMES
BH-4 R-cert BALEYCO’S EASY ELIOT
   
BIM cert LAKE HOUSE JOLLY POLLY
BT-2 cacib prel GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-3 R-cert R-cacib MARIKARLOS QUEER QUEEN
BT-4 HARIZMA VESELIY GREMLIN
SKK nat Tvååker
Domare
: Patrick Buysse
8 juli  
Antal anm: 15 hanar, 16 tikar
7 juni per post 12,00
14 juni online 12,00
BIM cert CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cert BALEYCO’S EASY ELIOT
BH-3 PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-4 DALSTAFF’S BLACK PANTHER
   
BIR cert BIG GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-2 R-cert BIENVENIDA FRANCUSKI PAPILOT
BT-3 TAZZANOW’S GUNNEL
BT-4 PETITE CHENIL ELVIRA SOUTHWIND MOAN
SKK NORDIC Gällivare
Domare: Freddie Klindrup
3 juli 
Antal anm: 4 hanar, 3 tikar
8 juni
BIR cert Nordc championat GRAND A’NE MARGON
BH-2 R-cert R-Nordc GOFRI DE LA MAISON CHAMBARD
   
BIM cert Nordc THUNDER ROAD LIBERTINE
SDHK Eskilstuna
Domare: Cathrin Westin
2 juli 
Antal anm: 7 hanar, 13 tikar
6 juni
BIM cert LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
BH-2 R-cert LE SUPRIME HECTOR BERLIOZ
   
BIR TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-2 cert championat LE SUPRIME POIRE BELLE-HÉLÈNE
BT-3 R-cert ABSOLUTE STAR’S GLOWING-GIFT
BT-4 LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
SDHK Vännäs
Domare: Helle Bekker
19 juni  
Antal anm: 4 hanar, 9 tikar
28 maj
BIR cert NEVERFADING’S MAY BE MAYBE
   
BIM cert NEVERFADING’S MISSING MISS SING
BT-2 R-cert RED ROSE OF MY SWEET MOMENTS
SKK Nordic Borås
Domare: Laurent Heinesche
1 juli
Antal anm: 12 hanar, 18 tikar
31 maj per post
13 juni 12,00 online
BIM Nordc LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert R-Nordc LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
BH-3 R-cert LOVELIFE’S JACKASS
BH-4 CREATE DREAMS HECTOR RIVERA
   
BIR Nordc ZECUDAS XPLAIN THIS
BT-2 cert R-Nordc EASYFUTURE ALICE
SKK Nordic Leksand
Domare: Martin Johansson
18 juni
Antal anm: 0
18 maj
SDHK Vänersborg
Domare: Heather Cox
12 juni  
Antal anm: 4 hanar, 13 tikar
BIR LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert championat OMBRA NERA COCO HÉCTOR
BH-3 R-cert NIGHT STALKERS END OF DAYS
   
BIM TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-2 cert INVISIBLE MIRAGE ESSME
BT-3 LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-4 EASYFUTURE ALICE
SKK int Vänersborg
Domare:
Hildeward Hoenderken
11 juni 
Antal anm: 6 hanar, 19 tikar
cert cacib prel BIR CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cacib LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-3 R-cert OMBRA NERA RAYA TUK TUK
   
cert cacib prel BIR TAZZANOW’S GUNNEL
BT-2 R-cert R-cacib LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-3 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-4 NORDKJERNS ASTRID
SDHK Norrköping
Domare: Joakim Ohlsson
4 juni 
Antal anm: 3 hanar, 8 tikar
BIR cert CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cert TRAVARENS ON GARD
   
BIM cert NANICHO’S ASKA
BT-2 TRAVARENS MY OWN PRIDE
BT-3 R-cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-4 ALFIZZ NEBULOUS BY NATURE
SKK int Gimo
Domare: Moa Persson
28 maj 
Antal anm: 9 hanar, 10 tikar
BIR cert cacib prel TAZZANOW’S YES OF COURSE
BH-2 R-cert R-cacib TRAVARENS ON GARD
   
BIM cert cacib prel MARIKARLOS QUEER QUEEN
BT-2 R-cert NANICHO’S ASKA
BT-3 R-cacib TAZZANOW’S GUNNEL
BT-4 TRAVARENS MY OWN PRIDE
SKK nat Piteå
Domare: Kurt Nilsson
29 maj 
Antal anm: 3 hanar, 7 tikar
cert BIR THUNDER ROAD MONKEY SEE MONKEY DO
BH-2 R-cert FRIEDRICH’S PIMP MY RIDE
   
cert BIM THUNDER ROAD LIBERTINE
BT-2 r-cert FRIEDRICH’S YOU GO GIRL
BT-3 THUNDER ROAD KNOCK SPOTS OFF
SDHK Hässleholm
Domare: Andreas Schemel
22 maj 
Antal anm: 17 hanar, 24 tikar
BIM cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-2  GRYBYDALS IF I CAN DREAM
BT-3 R-cert PURPLEHEART’S MAGIC UNTOUCHABLE
   
BIR PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
BH-2 cert I’M SO HANDSOME TEN YEARS AFTER
BH-3 NIGHT STALKERS KAMIKAZE
BH-4 R-cert NIGHT STALKERS LYCAN
SKK Nordic Hässleholm
Domare: Marie Thorpe
21 maj 
Antal anm: 15 hanar, 20 tikar
BIM cert NORDC GRYBYDALS COUNTDOWN
BH-2 R-cert R-NORDC TORPARINNANS PÅG ZET
BH-3 BALEYCO’S EASY ELIOT
BH-4 PETITE CHENIL ELVIRA WALK THIS WAY
   
BIR NORDC CHATEAU D’ALBIN EBBA C
BT-2 cert R-NORDC PETITE CHENIL ELVIRA LITTLE PEARLS
BT-3 R-cert MADAME PETITE’S C’EST LA VIE CLARA
BT-4 GRYBYDALS IF I CAN DREAM
SKK Nordic Skara
Domare
: Dina Korna
8 maj 
Antal anm: 11 hanar, 16 tikar
BIR NORDC LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert R-NORDC DZHUTA HAUS LA MUR
BH-3 R-cert MAD HOUSE VALIANT VALENTINO
   
BIM cert NORDC NORDKJERNS ASTRID
BT-2 R-cert R-NORDC ZECUDAS QISSED BY A FROG
BT-3 POINT BLANC CAMILLE
BT-4 KRUSMYNTAS GLORY DAYS
SDHK Skara
Domare
:
Gunilla Kühni Stenberg
7 maj 
Antal anm: 8 hanar, 9 tikar
BIM LAKE HOUSE CHARMING TITUS
BH-2 cert DZHUTA HAUS LA MUR
   
BIR POINT BLANC CAMILLE
BT-2 cert LE SUPRIME COCO MADEMOISELLE
BT-3 R-cert LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-4 ABSOLUTE STAR’S EXCLUSIVE-EAGLE
SKK int Ljungskile
Domare:
Maritha Östlund-Holmsten
1 maj 
Antal anm: 12 hanar, 15 tikar
BIM cacib prel CANE GUARDIANO HERMES
BH-2 R-cacib LAKE HOUSE CHARMING TITUS
   
BIR cert cacib prel SEUCH POINT BLANC CAMILLE
BT-2 R-cert R-cacib SALLY MARICOLO MIRACLE
BT-3 ZECUDAS QUEER N’FAB
BT-4 TALABRA’S LIKE A NIGHTMARE
SKK nat Västerås
Domare: Annika Ulltveit-Moe
24 april 
Antal anm: 15 hanar, 24 tikar
BIM A’VIGDORS VALPERTO
BH-2 PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
   
BIR cert POINT BLANC CAMILLE
BT-2 R-cert LAKE HOUSE FANTASTIC EIGHT
BT-3 PETITE CHENIL ELVIRA FIFA FIONA
BT-4 ABSOLUTE STAR’S EXCLUSIVE-EAGLE
SKK int Malmö
Domare
: Joakim Ohlsson

16 april 
Antal anm: 25 hanar, 28 tikar

BIR cert cacib Cane Guardiano Hermes
BH-2 R-cert R-cacib Rotnes Delight Joyeux
BH-3 Torparinnans Påg Zet
BH-4 SE UCH A’Vigdors Valperto
   
BIM cert  Night Stalkers Meduza
BT-2 R-cert  Nanicho’s Aska
BT-3 cacib Vitlökens Geisha Le Djon
BT-4 R-cacib Madame Petite’s C’est La Vie Coral

Crufts 2022

Domare tikar: A Schemel
Domare hanar: Moa Persson
BIR cert CIB SEUCH DKUCH Zuma’s Highlander (Mrs Sa Andersson)
R-cert Pugistie Pop The Question (Miss J & Miss R Collier)
BIM cert Rhodenash Kotten Kopy JW (Mrs K A Storey)
R-cert Anzhela Heaven Scent (Mrs A Lunam)
BIR veteran Ch Rhodenash Gloria (Mrs K A Storey)
BIR valp Ropanelie Carolina Foxtail (Mrs S Farnworth)